Go back Print
  Mr David Speirs  



PositionMember
Political PartyLiberal Party
ElectorateBright
HouseHouse of Assembly
Date electedMar 15 2014
QualificationsLLB (Hons.)
Emailbright@parliament.sa.gov.au

Career Information
 
15 Mar '14Bright
25 Jan '17Shadow Minister for Environment
 
Committee Membership
 
30 Oct 2014 - 28 Mar 2017Member - Economic and Finance Committee - 53rd Parliament
17 Jun 2015 - 24 Feb 2016Member - E-Cigarettes - 53rd Parliament
29 Mar 2017Member - Environment, Resources and Development Committee - 53rd Parliament
 
Biography
EducationBachelor of Laws (Hons.), The University of Adelaide (2008).
Prior OccupationPublic Servant - Department of Premier and Cabinet; Deputy Mayor - City of Marion.
Public ActivitiesActive surf life saver at Brighton SLSC; Honorary Member, Rotary Club of Hallett Cove; Member, Edwardstown Baptist Church.
 
Contact Details
Electorate Telephone:
08 8296 9833
Electorate Facsimile:
08 8377 1324
Electorate Address:
7 Sturt Road, BRIGHTON 5048
Electorate Postal Address:
PO Box 121, BRIGHTON SA 5048

Version: 2.0.5.0, 2.0.5.0