Go back Print
  Hon Andrew McLachlan CSC  



PositionMember
Political PartyLiberal Party
HouseLegislative Council
Date electedMar 15 2014
QualificationsLLB (Adelaide) LLM (Edinburgh) MBA (AGSM)
Emailandrew.mclachlan@parliament.sa.gov.au

Career Information
 
15 Mar '14Member
 
Committee Membership
 
06 May 2014Member - Printing Committee - 53rd Parliament
06 May 2014Member - Legislative Review Committee - 53rd Parliament
21 May 2014Member - Budget and Finance Committee - 53rd Parliament
21 May 2014Member - Sale of State Government Owned Land at Gillman - 53rd Parliament
11 Feb 2015Member - Crime and Public Integrity Policy Committee - 53rd Parliament
25 Feb 2015Member - Emergency Services Reform - 53rd Parliament
09 Sep 2015Member - Statutes Amendment (Decriminalisation of Sex Work) Bill - 53rd Parliament
23 Mar 2016Chairperson - Chemotherapy Dosing Errors - 53rd Parliament
 
Biography
EducationBachelor of Laws, University of Adelaide Master of Laws, University of Edinburgh Master of Business Administration, Australian Graduate School of Management
Prior OccupationPrior to his election, Andrew held senior leadership positions in the financial services industry.
 
Contact Details


Address:
Parliament House, Adelaide, SA, 5000
Telephone:
08 8237 9182

Version: 2.0.5.0, 2.0.5.0