go back
  Ms Rachel Sanderson  



PositionMember
Political PartyLiberal Party
ElectorateAdelaide
HouseHouse of Assembly
Date electedMar 20 2010
QualificationsBA ACC
Emailadelaide@parliament.sa.gov.au

Career Information
 
20 Mar '10Adelaide
12 Jun '14Shadow Minister for Higher Education, Science and the Information Economy
12 Jun '14Shadow Minister for Families and Child Protection
12 Jun '14Shadow Minister for Volunteers
12 Jun '14Shadow Minister for Social Housing
12 Jun '14Shadow Minister for Youth
 
Committee Membership
 
06 May 2010 - 12 Dec 2013Member - Publishing Committee - 52nd Parliament
17 Jun 2014 - 03 Jul 2014Member - Lady Kintore Cottages (Trust Property) Amendment Bill - 53rd Parliament
14 Oct 2014Member - Roman Catholic Archiocese of Adelaide Charitable Trust (Membership of Trust) Amendment Bill - 53rd Parliament
 
Biography
EducationBachelor of Accounting, University of Adelaide St Peters Collegiate Girls School
Prior OccupationBusiness Owner
Financial Manager
Accountant
Public ActivitiesWalkerville Neighbourhood Watch North Adelaide Society
Other InformationFor general electorate information, please visit the State Electoral Office website.
 
Contact Details
Electorate Telephone:
08 8269 1838
Electorate Facsimile:
08 8269 4233
Electorate Address:
84 Prospect Road, PROSPECT SA 5082

Version: 2.0.4.0, 2.0.4.0