Refine results | Home

Former Member of Parliament Details

  Mr Ivon Wardle OAM

PERSONAL DETAILS

Full Name Ivon Alfred Wardle OAM
Date of Birth 23 Mar 1919
QualificationsOAM (1995)
EducationWesley Theological College and School of Mines.
Prior EmploymentMethodist Minister, Deputy Town Clerk and Ambulance Officer - Murray Bridge
Public ActivitiesJustice of the Peace - 54 years (Retired). Director of Outreach Services - Methodist Church 1982-85.
Chairman - Resthaven Homes for the Aged. Secretary and Convener - Barwell Boys and Little Brothers Association. Committee member, Payneham and Dudley Park Cemeteries Trust 1979-86.
Other InformationIvon Wardle was born at Burra, South Australia. to a farming family.

In 1927 the family moved to Wynarka where he completed primary school before leaving to work on his parents farm. At 18 he attended Wesley Theological College in preperation for a career as a Methodist Minister.

Wardle enlisted in the RAAF in 1941 serving in Papua New Guinea with number 75 Kittyhawk Squadron.

Prior to his election as the Liberal Member for Murray in 1968, he worked as a Methodist Minister at Spalding and Pinaroo, a Farmer at Coonalpyn, District Clerk at Meningie and Deputy Town Clerk at Murray Bridge. Wardle served four terms as the Liberal Member for Murray before unsuccesfully contesting the 1977 election as an independent.

After leaving Parliament he became Deputy Administratior of Resthaven Homes for the Aged before being invited to join the board of Resthaven where he served as Chairman for eight years.

Wardle was awarded an OAM in the Queen's Birthday Honours of 1995 for service to the South Australian Parliament, to the community through the Uniting Church in Australia and to aged care.
Deceased26 Nov 2013

ELECTORAL HISTORY

DateHouseDistrictPartyReason
02 Mar 1968 - 16 Sep 1977House of AssemblyMurrayLCLNot Re-elected
16 Sep 1977Not Re-electedUnknown

PARLIAMENTARY APPOINTMENTS

Offices Held

expand / collapse detail
16 Sep 1977Former Member

Committee Information

expand / collapse detail
21 Jun 1973 - 30 Nov 1977Member - Parliamentary Standing Committee on Public Works
Version: 1.0.0.1, 1.0.0.1