Refine results | Home

Former Member of Parliament Details

  Mr George Hawker

PERSONAL DETAILS

Full Name George Stanley Hawker
Date of Birth 07 May 1894
QualificationsM.C.
Deceased17 Feb 1979

ELECTORAL HISTORY

DateHouseDistrictPartyReason
08 Mar 1947 - 02 Mar 1956House of AssemblyBurraLCLNot Re-elected

PARLIAMENTARY APPOINTMENTS

Committee Information

expand / collapse detail
Version: 1.0.0.1, 1.0.0.1