Refine results | Home

Former Member of Parliament Details

  Hon Mike Elliott

PERSONAL DETAILS

Full Name Michael John Elliott
QualificationsB.Sc., Grad.Dip.T.
EducationB.Sc., University of Adelaide, Graduate Diploma of Teaching
Prior EmploymentTeacher
Public ActivitiesJunior Basketball Coaching
Member of Rotary
Mike Elliott has also been involved in Parliamentary Committees dealing with small retailer issues, Aboriginal affairs, child protection, adoption, statutory authorities and the control and illicit use of drugs of dependence
Australian Democrat Spokesperson for Ministerial portfolios of Administrative Affairs, Drug Law Reform, Economic Development, Education & Children’s Services, Employment, Training and Further Education, Energy, Environment & Conservation, Gambling, Industry, Investment and Trade, Industrial Relations, Mineral Resources -Development, Recreation Sport & Racing, Science & Information Economy, Tourism, Treasurer

ELECTORAL HISTORY

DateHouseDistrictPartyReason
07 Dec 1985 - 18 Nov 1993Legislative CouncilThe State DemocratsResigned
10 Feb 1994 - 10 Dec 2002Legislative CouncilThe State DemocratsResigned

PARLIAMENTARY APPOINTMENTS

Committee Information

expand / collapse detail
Version: 1.0.0.1, 1.0.0.1